Sančo kralj asistencija! Procvat u Dortmundu kao putokaz vršnjacima

0
Sančo
(Photo by Maja Hitij/Bongarts/Getty Images)

Da su godine samo broj, ovih dana u nemačkoj Bundesligi potvrđuje i Džejdon Sančo! Engleski fudbaler je prava senzacija nove sezone, jer je u dresu Borusije Dortmund već stigao do jednog pogotka i pet asistencija. Vreme provedeno na terenu? Tričavih 125 minuta.

Ovaj 18-godišnji Englez je u subotu bio ključna karika u timu Milionera u pobedi na gostovanju Leverkuzenu. Domaći Bajer je na poluvremenu vodio 2:0, u 65. minutu su gosti smanjili rezultat, a u 68. minutu je u igru ušao nekadašnji igrač Mančester Sitija.

NOVI EVROGOL PODKAST JE TU! O DERBIJU, SRBIJI I SELEKTORU, PRIJOVIĆU U PREMIJER LIGI I MNOGIM DRUGIM TEMAMA!

Već minut kasnije, Marko Rojs i Džejdon Sančo su započeli brzu kontru, da bi Englez asistirao Nemcu za izjednačenje. Pako Alkaser je potom dovršio preokret Dortmunda, da bi konačnih 2:4 postavio upravo Španac, ali na asistenciju Sanča u nadoknadi vremena.

Bile su to dve nove asistencije za momka rođenog u Londonu. Time je nastavio svoju izvanrednu sezonu. Sančo nijedan meč u Bundesligi nije počeo u startnih 11, ali je već učestvovao u šest golova. Bio je asistent i protiv Lajpciga i Ajntrahta, dok je protiv Nirnberga tokom sedmice upisao gol i asistenciju.

Kreativnost na terenu umesto sedenja na klupi

Rezultat svega toga je da je tinejdžer na terenu proveo tek nešto više od dva sata, ali je u ovom trenutku već najbolji asistent u pet najjačih liga Evrope. Da stvari budu interesantnije, Sančo je gol protiv Nirnberga postigao iz još uvek jedinog udarca od početka sezone.

Očigledno je da je više okrenut asistiranju svojim protivnicima, jer je od početka sezone stvorio 10 prilika. Pet ih je bilo iskorišćeno, a za sada Sančo kreira priliku saigračima na svakih 12 i po minuta.

SPREMITE SE ZA OVU POSLASTICU – DORTMUND DOČEKUJE MONAKO!

Kolega Dušan Ninković je detaljno pisao o Sanču još pre skoro osam meseci – tekst pročitajte ovde – i ono što je primetno jeste da je odluka igrača da napusti Mančester Siti prošle sezone bila ispravna. Sančo je dobio priliku da igra – istina, još uvek ove sezone nije počeo nijedan meč u prvih 11 – što u timu Pepa Gvardiole jednostavno ne bi mogao.

Verovatno bi na Ostrvu danas bio ograničen na tek poneki nastup u Liga kupu Engleske ili poneki ulazak sa klupe u kasnoj fazi utakmica kada je već sve rešeno. Činjenica je da bi Sančo najviše prilike dobijao u rezervnom timu. U Nemačkoj je već uspeo da ostvari kakav trag i nagovesti lepu karijeru.

Sančo je putokaz

U tome je zapravo stvar. Sančo je jedini meč ove sezone u prvih 11 počeo u utakmici Lige šampiona, nešto o čemu bi verovatno morao godinama da sanja da je ostao u Mančester Sitiju. Englez je rešio da se preseli u drugu zemlju – nešto što mladi igrači tamo retko čine – i u tim koji mladima pruža dosta prilika.

Ekipe kao što su Dortmund i Monako spremne se da se ‚‚kockaju“ sa mladim talentima, da im pruže minutažu i zato postaju sve popularniji među najdarovitijim igračima Evrope. Saigrači Sanča iz 2017. sa kojima je postao šampion sveta u uzrastu do 17 godina su Fil Foden, Rajan Bruster, Kalum Hadson Odoi. Ovaj trio trenutno nastupa za Mančester Siti, Liverpul i Čelsi.

PJONTEK NASTAVLJA DA REŠETA U DRESU ĐENOVE! NJEGA MORATE DA UPOZNATE!

Oni, kao najtalentovaniji u generaciji, tek povremeno dobijaju priliku da ‚‚na kašičicu“ zaigraju, dok ostali ne dobijaju ni toliko. Zašto je onda Sančo važan?

Zato što pokazuje svojim vršnjacima šta se može ostvariti kada se napusti komforna zona. Nema lokalnog kluba, nema engeskog jezika i domaćih takmičenja. Potrebno je prilagoditi se potpuno drugačijem životu – ali da li je to visoka cena zarad veće minutaže u jednoj najjačih liga sveta?

Upravo se u ovom delikatnom uzrastu postavljaju čvrsti temelji za nastavak karijere, period u kome se veliki broj igrača ‚‚izgubi“ i nestane sa scene. Zato Sančo nije samo najbolji asistent Evrope, on je putokaz za svoje vršnjake i generacije koje dolaze.