Oscilacije, početničke greške i Tanasković: Partizan „zatrpan“ trojkama u Berlinu

0

Dobar start prvog, ali i drugog poluvremena protiv Albe u Berlinu košarkašima Partizana nije bio dovoljan da anuliraju čak 19 izgubljenih lopti i izbore se sa trojkaškom paljbom domaćina, pa takmičenje u Top 16 fazi Evrokupa završavaju ubedljivim porazom (97:74) i učinkom 2-4.

Da su crno-beli u Berlin otputovali rasterećeno i sa velikom motivacijom, a „po iskustvo“ i u cilju zatezanja redova uoči ključnih utakmica u ABA ligi, moglo je da se vidi već na startu duela.

Diktirali su tempo u napadu nakon dve trojke Aleksa Renfroa, pre svega u ofanzivnom skoku preko odličnog Džoka Lendejla, delovali mnogo raspoloženije za igru i pritom „dobili“ 17-godišnjeg Dušana Tanaskovića koji je zabeležio prve poene u dresu Partizana.

Međutim, kako tim Andree Trinkijerija sve to nije materijalizovao u ozbiljnije vođstvo, Alba je odgovorila sredinom druge četvrtine neverovatnim šutem van linije za tri poena, iako su im gosti to omogućili neobjašnjivim greškama – ukupno 10 u prvom poluvremenu – u dodavanju i prilikom izvođenja auta.

Osmostruki nemački šampion pogodio je čak sedam trojki u drugom kvartalu pošto su raspoloženi u šutu bili Nils Gifaj, Martin Hermanson i Jonas Matisek. Alba je tako režirala seriju 21:4 i na poluvreme otišla sa 13 poena prednosti.

Uzimajući u obzir i to da je Partizan u susretu sa timom Aita Garsije bio bez pomoći Đorđa Gagića, Radeta Zagorca i Markusa Pejdža, vođstvo Albe nije bilo neočekivano.

Ipak, nastup Beograđana na startu drugog poluvremena je bio sličan onome iz prve četvrtine, a ovoga puta se istakao Vanja Marinković koji u roku od tridesetak sekundi beleži dve trojke zaredom, da bi Partizan nakon trojke Alekseja Nikolića i poena Lendejla „istopio“ prednost Albe na svega koš razlike (53:51).

U tim trenucima šut Partizana „nestaje“, dok na drugoj strani Johanes Tielman vezuje sedam poena, pa Alba u poslednju četvrtinu ulazi sa istom prednošću koju je imala na velikom odmoru (+13).

Marinković je već na startu odlučujućeg dela meča pogodio svoju četvrtu trojku, a crno-beli su se nakon poena Jankovića i Bandže Sija približili na pet poena zaostatka, ali tada nezrelost Partizana ponovo izlazi na videlo.

To su eksploatisali Rokas Giedraitis i Tim Šnajder, nakon čega Parni valjak više nije imao šansi, a to što je Alba pogodila ukupno 16 trojki iz 26 pokušaja možda i ne bi bio toliko poguban da nekadašnji evropski šampion nije izgubio čak 19 lopti.

Kladi se na novog regionalnog šampiona!

Marinković je meč završio kao najefikasniji u poraženim redovima sa 18 poena, ali samo su još Lendejl (11) i Nikolić (10) imali dvocifreni poenterski učinak u Partizanu. Renfro je dodao osam poena i šest asistencija, dok je Nikola Janković upisao sedam poena i osam skokova. Tanasković je za 10 minuta ostvario šest poena (3/3) i dve uhvaćene lopte.

Na drugoj strani, Giedraitis je poneo titulu najkorisnijeg igrača utakmice sa 19 poena i tri asistencije, Nils Gifaj je postigao 17, uključujući pet trojki, a Hermanson 12 poena, dok je Luk Sikma zabeležio po osam poena i asistencija.