Osaka je broj 1! Preko borbene Kvitove do uzastopnih gren slem titula!

0
Osaka
(Photo by Mark Kolbe/Getty Images)

Ona je nepobediva, ona je najbolja. Naomi Osaka pa sve ostale – tako glasi stanje u ženskom tenisu u ovom trenutku. Japanska teniserka je osvojila drugi uzastopni gren slem, savladavši u finalu Australijan Opena Petru Kvitovu sa 2:1, po setovima 7:6, 5:7, 6:4.

Bila je to žestoka borba, duga dva i po sata, a mogla je da bude završena daleko ranije. Kvitova je u drugom setu spasavala meč lopte i vratila se u meč, ali je mlada teniserka iz Japana pokazala da je čelične volje i živaca i da ume da prebrodi krizu.

Meč je počeo furiozno sa obe strane. Prva tri gema trajala su tek šest minuta. Teniserke su bile vrlo sigurne na svoj servis u tim uvodnim gemovima i igra se uopšte nije mnogo ni razvijala. Snažni servisi su donosili i jednoj i drugoj mnogo lakih poena, pa nije ni čudilo da je ceo set sa maksimalnih 13 gemova završen posle samo 51 minuta igre.

Međutim, već od petog gema počele su i prve prilike za brejk, a sve ih je imala Kvitova. Čehinja je itekako zažalila za neiskorišćene šanse, jer je set izgubila nakon što je Osaka pet puta spasavala svoje servis gemove. Imala je dve prilike pri rezultatu 2:2, a onda i tri vezane kada je rezultat bio 3:3.

Kvitova
(Photo by Cameron Spencer/Getty Images)

Međutim, mešavina Osakinih jakih servisa i agresivne igre tokom poena dovela je meč do taj-brejka gde je praktično ‚‚oduvala“ protivnicu. Kao da je Kvitova i dalje bila u mislima kod onih propuštenih šansi, pa je pravila i nekarakteristične greške poput izlaženja na mrežu u situacijama kada Japanki daje lake lopte po sredini terena.

Osaka je sve to kaznila i sa 7:2 slavila u taj-brejku prvog seta.

I taman kada je bila u zaostatku, činilo se da je Kvitova rešila da je vreme za brejk. Učinila je to odmah na startu drugog seta i povela 2:0. Usledo je urlik, servis Osake je konačno bio probijen, ali se Japanka nije mnogo nervirala.

TEK SMO SAZNALI ŠAMPIONKU AUSTRALIJE, VEĆ GLEDAMO KA ROLAN GAROSU!

Odmah u sledećem gemu je uzvratila istom merom, izjednačila na 2:2, da bi onda i ‚‚sa nulom“ napravila novi brejk! Pucala je od samopouzdanja u tim trenucima, praktično rutinski slomivši volju Kvitove da se vrati u meč.

Od tada je Čehinja bila potpuno izgubljena, a na 5:3 za rivalku na svoj servis je morala da spašava tri brejk i meč lopte. Kao da je to bio katalizator za Osakino samouništenje. Kvitova se vraća, a posle na 6:5 pravi i brejk bez izgubljenog poena i sa ivice ponora odvodi meč u treći set!

I otprilike je to bilo sve od Kvitove – kao da je svu energiju potrošila na taj ostanak u meču. Treći set otvara sigurnim servis gemom, ali Osaka se presabrala i ponovo počela da igra svoj tenis. Uspela je da stigne do brejka prednosti i ovoga puta nije popuštala.

Time je Osaka stigla do druge gren slem titule u karijeri i to druge uzastopne, pošto je osvojila i US Open 2018. godine. Ovo joj je bila 14. uzastopna pobeda na najvećim turnirima, a koliko je to retko u ženskom tenisu govori i da su u poslednjih 15 godina samo Serena Vilijams i Kim Klajsters uspele da osvoje dva gren slema u nizu.

Osaka je ovim trijumfom zasela na prvo mesto WTA liste i u ponedeljak će početi njena prva nedelja kao najbolja teniserka sveta. Kvitova je propustila priliku da se baš ona nađe tamo, ali je uspela da se vrati u prvo gren slem finale posle četiri i po godine.