Danci razbili Norvešku u Herningu za prvo svetsko zlato!

0
HERNING, DENMARK - JANUARY 27: The players of Denmark celebrate winning the 26th IHF Men's World Championship final between Norway and Denmark at Jyske Bank Boxen Arena on January 27, 2019 in Herning, Denmark. (Photo by Martin Rose/Bongarts/Getty Images)

Danska slavi prvu titulu svetskog rukometnog šampiona u istoriji reprezentacije. Izabranici Nikolaja Jakobsena zgazili su Norvešku pred svojim navijačima u Herningu i bez poraza na turniru, na krilima najboljeg strelca na šampionatu Mikela Hansena, stigli do svetskog trona – 22:31 (11:18).

Start prvog susreta ove dve skandinavske reprezentacije u finalu planetarnog šampionata obeležila je izjednačena igra ispred oba gola. Međutim, Dancima nije trebalo mnogo vremena da demonstriraju moć u napadu.

Sastav Nikolaja Jakobsena odlično je koristio svaki propust Norvežana u odbrani, a bio je i jednako kreativan u režiranju akcija, dok su glavnu reč na listi strelaca u Danskoj vodili Mikel Hansen, Rasmus Lauge i snažni Mensah Lansen.

S druge strane, od trenutka kada su Danci poveli sa 5:4, tim Kristijana Bergea počeo je da brzelja u ofanzivi, napade je rešavao u roku od nekoliko sekundi, dok su Magnus Jondal i Sander Sagosen bili jedini raspoloženi ispred protivničkog gola sa po četiri pogotka.

Kada se učinilo da će Norveška iskoristiti maestralne intervencije Espena Kristensena sredinom prvog poluvremena i smanjiti zaostatak uoči drugog dela susreta, Danci su ubrzali tempo, u dva navrata postigli tri uzastopna gola, da bi Rasmus Lauge neverovatnim pogotkom na isteku 30. minuta povećao vođstvo neformalnog domaćina na ogromnih plus sedam.

Norvežani su u drugom poluvremenu pokušali da preuzmu inicijativu, ali sve što je finalista prethodnog Svetskog prvenstva u Francuskoj uspeo da uradi jeste da smanji na minus 6.

Tokom drugih 30 minuta niko u dvorani „Jyske Bank Boxen“ u Herningu nije sumnjao u to da će aktuelni olimpijski šampion iz Rio de Žaneira sačuvati prednost do kraja utakmice i osvojiti jedino zlato koje mu nedostaje sa najvećih svetskih takmičenja.

Zapravo, Danska je nastavila da uvećava razliku, na golu je počeo da briljila Niklas Landin, dok su 31-godišnji Hansen, inače ubedljivo najbolji strelac šampionata sa ukupno 72 gola, Morten Olsen i Lauge samo zapečatili istorijski trijumf evropskog šampiona iz 2008. i 2012. godine.

HERNING, DENMARK – JANUARY 27: The players of Denmark celebrate winning the 26th IHF Men’s World Championship final between Norway and Denmark at Jyske Bank Boxen Arena on January 27, 2019 in Herning, Denmark. (Photo by Martin Rose/Bongarts/Getty Images)

Ipak, trebalo bi napomenuti i to da je Norveška u polufinalu protiv Nemačke ostala bez jednog od ključnih igrača, Magnusa Roda, ali Danska je još jednom na ovom turniru, posle one pobede u grupi, pokazala da ima kvalitetniji tim od Norveške i apsolutno zasluženo slavi svetsku titulu.

Najefikasniji u pobedničkom sastavu bio je Mikel Hansen sa sedam golova, Rasmus Lauge i Marton Olsen su dodali po pet, Mensah Larsen je upisao četiri, a Landin, Svan i Zahariasen po tri pogotka.

Kod Norvežana je oduševio Magnus Jondal sa 10 golova, čime je postao drugi najbolji strelac na prvenstvu, Sander Sagosen je dodao četiri, a Goran Johansen tri pogotka.